Wszyscy jesteśmy uzależnieni?

Każdy jest od czegoś uzależnionym. Kwestia zdefiniowania słowa uzależniony. Można być uzależnionym od czegoś w zasadzie dobrego, korzystnego dla naszego zdrowia, na przykład sportu. Ale i sport, może stać się obsesją. Jestem w stanie sobie wyobrazić ojca rodziny, który katuje swoje ciało na siłowni codziennie po kilka godzin, a równie dobrze wystarczyłoby robić to dwa razy w tygodniu, a wolny czas przeznaczyć choćby na zabawy czy naukę z dziećmi. Być od czegoś uzależnionym to brak umiejętności zachowania umiaru w jakiejś dziedzinie. Jak w ten sposób słowo uzależniony zdefiniujemy, to nikt nie jest wolny od nałogów. Ja na pewno. Uzależnienie można też stopniować. Osobiście jestem uzależniona od piwa w stopniu umiarkowanym …latem. Kiedy nadchodzi jesień, moje uzależnienie zasypia, aby znów wraz z latem się obudzić.

Byłam uzależniona mocno od papierosów, bez których nie umiałam wyobrazić sobie życia. Pomimo że przestałam palić, wciąż czuję się palaczką, wciąż staram się zachować kontrolę nad swoimi odruchami. Wystarczy sekunda, aby w luźniej atmosferze kawiarniano-alkoholowej sięgnąć po papieroska na zasadzie … fantazji?, udowodnienia sobie, że jest się już wolnym i można popalać. Za dużo na ten temat czytałam i widziałam, aby w coś takiego nie wierzyć. Nałóg to jest coś, z czym nie wygramy, jeśli damy mu szansę na powrót. Alkohol, papierosy, narkotyki wymagają odstawienia całkowitego.

Pomimo upływu ponad roku od zaprzestania palenia ja wciąż ten temat wałkuje. Czy to dobrze, czy źle?  Czy człowiek, który walczy z jakimś nałogiem powinien „wypierać” z myśli ten temat czy raczej wciąż nim żyć, a nawet epatować nim otoczenie? Alkoholicy chodzą do klubów AA i temat picia ciągle roztrząsają, więc może lepiej wspominać i przywoływać problem. Dzięki temu pamięta się te swoje dna, te chwile niesmaku i wstydu.

– Dlaczego pijesz?

– Aby zapomnieć.

– O czym zapomnieć?

– Aby zapomnieć, że się wstydzę

– Czego się wstydzisz?

– Wstydzę się, że piję

Ten dialog z „Małego Księcia” świetnie ilustruje mechanizm „błędnego koła”, w jakim tkwią uzależnieni. Nie różnicowałabym w tym kontekście nałogów, wydaje mi się, że każdy uzależniony od czegokolwiek postępuje podobnie. Osoba jedząca w sposób kompulsywny też chce zapomnieć, że wstydzi się np. swojej otyłości. Kolejny napad obżarstwa przebiega więc według podobnego schematu.

Co to jest to coś, co powoduje, że sięgamy po narkotyk? A potem potrzebujemy go więcej i więcej, bo jego działanie słabnie. Słowo narkotyk oznacza wszystko, co uzależnia, może to być np. jedzenie, a może też być drugi człowiek. Co to jest? Smutek, pustka, ból? Z pewnością nie są to przyjemne odczucia, w przeciwnym razie nie byłoby powodów, aby przed nimi uciekać. Ciekawe wyjaśnienie tego źródła czegoś, co powoduje sięgnięcie po używkę znalazłam w książce pt. Potęga teraźniejszości (E.Tolle).

„Każdy nałóg bierze się stąd, że człowiek nieświadomie wzbrania się przed stawieniem czoła własnemu bólowi i przejściem przez ten ból. Każdy nałóg od bólu się zaczyna i na nim też się kończy. Niezależnie od tego, co jest twoim narkotykiem – alkohol, jedzenie, psychotropy, czy wreszcie druga osoba – używasz czegoś albo kogoś, żeby ukryć swój ból. Właśnie dlatego, po przeminięciu początkowej euforii, pojawia się w związkach osobistych tyle nieszczęścia, tyle bólu. To nie związki są ich przyczyną. One tylko wydobywają na jaw nieszczęście i ból, które już wcześniej w tobie tkwiły. Działa tak każdy nałóg. W każdym nałogu następuje moment, gdy narkotyk już nie wywołuje pożądanego efektu, wtedy zaś boli cię bardziej niż kiedykolwiek. Między innymi dlatego ludzie nieustannie próbują uciec przed teraźniejszością i szukają takiego czy innego zbawienia w przyszłości. Jeśliby skupili się na obecnej chwili, pierwszą rzeczą, jaką mogliby napotkać, byłby ich własny ból, a przecież to jego najbardziej się obawiają”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s