Kobieta ma serce jak złoto…

…i zwiąże się z każdym idiotą, co podle z nią postępuje, bo ona tego nie czuje”.

Ten dość infantylny, ale jakże prawdziwy wierszyk, przeczytałam wiele lat temu, kiedy to wychodziłam z toksycznej relacji i na drodze do wyzdrowienia zaczytywałam się w różnej maści poradnikach, czyli takiej psychologicznej papce. Cytat pochodzi z książki pt. Kobiety, które kochają za bardzo i ciągle liczą na to, że on się zmieni…  (R.Norwood).

Książka opiera się na przykładach, co prawda z amerykańskiego podwórka, ale nasza kobieca natura jest przecież uniwersalna. I tak samo „głupia” może okazać się pani z naszego rodzimego Wygwizdowa, jak i pani z Manhattanu. Przykro mi to stwierdzić, że my – kobiety bywamy przewidywalne do bólu i głupiejmy z powodu facetów, którzy ewidentnie nie są nami zainteresowani, o zakochaniu nie wspominając. Sama też „głupia” bywałam nie raz, a wcale nie jest powiedziane, że nadal taka nie bywam. Wydaje mi się tylko, że teraz mam przynajmniej tego świadomość, o ile to jakaś pociecha, poza tym dość szybko mądrzeję, zanim jeszcze zgłupieje do końca 😉

Kiedy kobieta jest „głupia” w moim przekonaniu? Wtedy, kiedy tkwi w relacji, związku, który nie zaspokaja jej potrzeb, w którym nie jest szczęśliwa. Miłość zaślepia, niestety, więc wszystko, co nie jest ze strony faceta w porządku, próbujemy tłumaczyć na jego korzyść. Potrafimy w sposób wszechstronny przeanalizować jego postępowanie angażując w to sztab koleżanek i zawsze nam na końcu wychodzi, że on po prostu taki jest, ale pod wpływem naszego uczucia ma szansę się zmienić. Każda kobieta (w jakiejś części nadal dziewczynka) chce zdobyć zaczarowanego księcia i im bardziej karkołomne i niewykonalne będzie jego odczarowanie, tym większą determinacją kobieta będzie się wykazywać. Może dookoła być kilku panów, w tym normalni, spolegliwi i wyraźnie nią zainteresowani, ale kobieta wybierze jakiegoś uroczego drania, który wciąż wymyka się z jej rąk, którego wciąż nie może być pewna, który w jednej chwili wzdycha, że kocha, a za kilka chwil wyjeżdża na wycieczkę z inną „koleżanką”. I żeby wszystkie rozumy tego świata taka kobieta pozjadała, może mieć pięć fakultetów, w tym profesurę z psychologii to dokona właśnie takiego, niewłaściwego wyboru. To jakiś niepojęty, a jakże charakterystyczny rys na naszej kobiecej naturze. Można oczywiście dyskutować, jaki to jest ten „niewłaściwy” wybór, wiele kobiet mydli oczy sobie i innym tekstami, że było warto, bo przeżyły cudowne chwile. A gdyby tak na szali położyć te cudowne momenty, a na drugiej te smutne i przygnębiające, obawiam się, że bilans nie byłby korzystny.

Rozczarowanie jest ceną jaką płacimy za poznanie prawdy.

Choć właściwie ta prawda od początku jest dla nas widoczna, ale my nie chcemy jej zauważać, syndrom „klapek na oczach”. Kiedy masz wątpliwości zapytaj siebie, czy jesteś szczęśliwa, czy jesteś spokojna, czy jesteś pewna, czy dobrze Ci z tym mężczyzną, czy możesz na niego liczyć, czy w końcu jest on dobrym człowiekiem? A jeśli z odpowiedzi nic jednoznacznego jeszcze nie wynika, to zapytaj siebie, czy czujesz się kochana? czy czujesz, że jemu na Tobie zależy?

Bo szczęśliwy dla kobiety związek jest wtedy, kiedy facet za nią szaleje, a ona daje się uwielbiać. Tylko taki związek gwarantuje nam spełnienie. I chyba jedynie na taką miłość warto jest czekać, nawet długo. Owszem, można się nie doczekać, bo im dłużej żyję, tym bardziej widzę, że to jak los na loterii, ale o taką wygraną warto się bić. A co robić „po drodze” do wygranej? Kierować się zdrowym egoizmem. Dbać o siebie, i o ciało, i o psyche, w ten sposób łatwiej nas zauważy ten, na którego czekamy. I nawet „palcem w lewym bucie nie będziemy musiały kiwnąć, aby się w nas zakochał” (copyright by marga77;-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s